Zus i Płace

Nowe stawki kosztów i podatku?

Zobacz na stronie WWW »

ZUS i płace

17 września 2019 r.

 

RWD

AKTA OSOBOWE PO ZMIANACH Czy wiesz już wszystko w tym temacie?

RWD

RWD

 

Szanowny Czytelniku

W okresie od 1 października do 31 grudnia 2019 roku:

 1. koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy wynoszą 250 zł lub 300 zł, jeżeli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę (art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 nowelizacji);
 2. kwota zmniejszająca podatek wynosi 43,76 zł miesięcznie (art. 6 ust. 1 pkt 2 nowelizacji);
 3. najniższa stawka podatku wynosi 17% (art. 6 ust. 1 pkt 1 nowelizacji).

Na wniosek podatnika stawka podatku może wynieść 17,75%, tj. tyle, ile według nowelizacji wynosi najniższa stawka podatku w całym 2019 roku (art. 5 ust, 1 i 6 ust. 2 nowelizacji). Dotyczy to osób, które nie wykonywały pracy przez cały okres trwający od stycznia do września 2019 r. wobec czego zastosowanie stawki 17% do przychodów osiągniętych po tej dacie spowodowałoby konieczność dopłacenia przez te osoby różnicy między stawką 17% a stawką 17,75 w rozliczeniu rocznym.

Renata Kajewska
redaktor poradnika "Płace w firmie", dwutygodnika
"Wynagrodzenia w Twojej firmie",

miesięcznika "Prawo i finanse w kulturze

Czytaj więcej »

 

Rozliczanie płac zawsze budzi wśród specjalistów wiele wątpliwości

Rozliczanie płac zawsze budzi wśród specjalistów wiele wątpliwościKonieczne jest odnalezienie odpowiedzi na pytania dotyczące interpretacji prawa pracy, odliczeń zusowskich i podatkowych oraz stosownej ewidencji.

Tylko gdzie ich szukać, gdy wokół szum informacyjny? Z pomocą przyjdzie Ci poradnik "Płace w firmie", który:

 • Dostarczy Ci gotowe odpowiedzi na pytania dotyczące rozliczania wynagrodzeń i prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej,
 • ułatwi wszystkie obliczenia za pomocą gotowych kalkulatorów i wskaźników.

Dodatkowo:

 • skończysz z wątpliwościami, ponieważ w każdej aktualizacji znajdziesz adres mailowy, na który możesz wysłać swoje pytanie,
 • na Twoje biurko trafi najnowszy pakiet książek, który ułatwi codzienną pracę,
 • zdobędziesz dostęp do archiwalnych wydań i poszerzysz swoją wiedzę stając się najlepszym w swojej dziedzinie.

Zyskaj pewność swoich rozliczeń - przetestuj pierwszy numer "Płace w firmie" »

Czytaj więcej »

 

PIT a świadczenia za wrzesień wypłacone w październiku

Pytanie: Czy do wynagrodzenia wypłacanego w październiku 2019 roku, obejmującego wynagrodzenie za wrzesień i premie za III kwartał 2019 r. stosujemy już nowe stawki kosztów i podatku?

Odpowiedź: Tak. O stawce podatkowej decyduje data wypłaty wynagrodzenia, a nie okres, za jaki jest ono należne.

Przychodem podlegającym opodatkowaniu są bowiem otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy o PIT). Zatem do wypłat dokonanych w październiku 2019 r. zastosujemy już koszty uzyskania i kwotę zmniejszającą podatek (jeśli pracownik złożył pracodawcy PIT-2) w nowej wysokości oraz stawkę podatku według nowej skali, obowiązującej od 1 października, bez względu na to, jakiego okresu one dotyczą.

W najnowszym bezpłatnym numerze poradnika Płace w firmie znajdziesz także odpowiedzi na pytania:

 • We wrześniu wypłaciliśmy pracownikom prowizje za II kwartał. Okazało się, że niektórym pracownikom zaniżono należności. Dopłaty będą dokonane w połowie października. Czy skoro korekta dotyczy pierwszej połowy 2019 roku należy zastosować dotychczasowe stawki podatku (18%), czy już nowe (17%)?
 • We wrześniu zawarliśmy umowę zlecenie na kwotę 150 zł. Wypłata nastąpi na początku października. Ponieważ wynagrodzenie z umowy wynosi do 200 zł, należy potracić podatek zryczałtowany. W jakiej stawce – 18% czy 17%?
 • W naszej firmie wynagrodzenia są wypłacane w ostatnim dniu miesiąca. Jeden z pracowników, który na swój wniosek pobiera wynagrodzenie gotówką, przebywa 30 września 2019 roku na urlopie. Za pośrednictwem e-mail przesłał prośbę o przekazanie wynagrodzenia za wrzesień na rachunek bankowy. Przelew niestety wyszedł dopiero 1 października. Czy w związku z tym należy sporządzić korektę listy płac i zastosować do wypłaty tego pracownika nowe stawki podatkowe i kosztowe?

Jarosława Warszawska, Mericon Kadry Płace Doradztwo

Podstawa prawna:

 • Art. 11 ust. 1 i art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.).
 • Ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj więcej »

 
 

Przetestuj BEZPŁATNY numer "Płace w firmie" »

 
 

RWD

 
 

Polecane dla Ciebie

Polecane dla Ciebie Polecane dla Ciebie
Sprawdź » Sprawdź »

 
 
 

Zarządzaj swoim kontem:

 

Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem. Jeśli np. planujesz urlop, możesz ograniczyć częstotliwość wysyłek poprzez usługę Mała przerwa. Umożliwiamy Ci m.in. edycję Twoich danych osobowych, za co otrzymasz wyjątkowego, bezpłatnego e-booka. Sam decydujesz, które nasze elettery – spośród 16 kategorii tematycznych - chcesz otrzymywać i jak często.

 
RWD

Wiarygodna
firma

RWD

Atest
antyspamowy

RWD

Ochrona
Twoich danych

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »