Zus i Płace

Wniosek o interpretacje podatkową

Zobacz na stronie WWW »

ZUS i płace

18 czerwca 2019 r.

 

Prezent

Informator płacowy Wskaźniki i stawki aktualne od 1 czerwca 2019 roku

Pobierz

Ebook

 

Szanowny Czytelniku

Osobom zatrudnionym, które nie złożą swoim pracodawcom deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK, pracodawca jest zobowiązany naliczyć i potrącić wpłatę podstawową w wysokości wynoszącej co do zasady 2% wynagrodzenia. Jednakże osoby zatrudnione, które ze wszystkich źródeł otrzymują miesięczne wynagrodzenie niższe niż 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia, mają możliwość obniżenia wpłaty podstawowej do wysokości 0,5% swojego wynagrodzenia. W tym celu powinny złożyć odpowiednią deklarację swojemu pracodawcy, który po jej zweryfikowaniu rozpocznie naliczanie i pobieranie wpłat do PPK w obniżonej wysokości. Zabezpiecz się przed korektami rozliczeń płacowych po wprowadzeniu PPK. Szczegóły znajdziesz w poradniku „Płace w firmie”. Sprawdź także:

Dowiesz się więcej z TESTOWEGO numeru „Płace w firmie” »

Renata Kajewska
redaktor poradnika "Płace w firmie", dwutygodnika
"Wynagrodzenia w Twojej firmie",

miesięcznika "Prawo i finanse w kulturze"

Zachęcam do skorzystania z akcji KSIĄŻKA TYGODNIA. Tylko teraz BESTSELLER dla czytelników elettera książka „Vademecum dokumentacji kadrowej 2019 cz. II – Urlopy, czas pracy, wynagrodzenia”

w wyjątkowej cenie 18,99 zł brutto z wysyłką, którą zamówisz:

Skorzystaj z okazji teraz »

Czytaj więcej »

 

Rozliczanie płac zawsze budzi wśród specjalistów wiele wątpliwości

ZUSKonieczne jest odnalezienie odpowiedzi na pytania dotyczące interpretacji prawa pracy, odliczeń zusowskich i podatkowych oraz stosownej ewidencji.

Tylko gdzie ich szukać, gdy wokół szum informacyjny? Z pomocą przyjdzie Ci poradnik "Płace w firmie", który:

  • Dostarczy Ci gotowe odpowiedzi na pytania dotyczące rozliczania wynagrodzeń i prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej,
  • ułatwi wszystkie obliczenia za pomocą gotowych kalkulatorów i wskaźników.

Dodatkowo:

  • skończysz z wątpliwościami, ponieważ w każdej aktualizacji znajdziesz adres mailowy, na który możesz wysłać swoje pytanie,
  • na Twoje biurko trafi najnowszy pakiet książek, który ułatwi codzienną pracę,
  • zdobędziesz dostęp do archiwalnych wydań i poszerzysz swoją wiedzę stając się najlepszym w swojej dziedzinie.

Zyskaj pewność swoich rozliczeń - przetestuj pierwszy numer "Płace w firmie" »

Czytaj więcej »

 
 

RWD

 

Jak krok po kroku złożyć wniosek o interpretacje podatkową

Wiele problemów w zakresie stosowania prawa podatkowego przerasta przedsiębiorców będących pracodawcami lub zleceniodawcami. Wyjściem jest znalezienie interesującego rozstrzygnięcia wśród wydanych interpretacji indywidualnych prawa podatkowego, albo złożenie wniosku o wydanie. Złożenie takiego wniosku może okazać się niezbędne szczególnie w przypadku złożonych i skomplikowanych problemów. Warto też pamiętać o ochronnej funkcji interpretacji indywidualnych.

Krok 1. Sporządzenie wniosku o wydanie interpretacji podatkowej Interpretację indywidualną prawa podatkowego wydaje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek zainteresowanego w jego indywidualnej sprawie. Jak podkreślił NSA w jednym z wyroków ze swej istoty wydanie interpretacji indywidualnej powinno oznaczać, że zainteresowany pozna zapatrywania organu podatkowego w zakresie rozumienia określonych przepisów prawa podatkowego na tle sytuacji faktycznej opisanej we wniosku, jak również to, że ów zainteresowany będzie miał realną możliwość powołania się na to stanowisko w razie ewentualnych sporów z organami podatkowymi. W interesie wnioskodawcy i w zgodzie z funkcjami interpretacji indywidualnej jest przedstawienie wyczerpującego i dokładnego opisu zaistniałych lub przyszłych zdarzeń, w sposób który je właściwie konkretyzuje. Bez niego co najwyżej mogłaby bowiem zostać zrealizowana funkcja informacyjna i to w znacznym uproszczeniu, ale z pewnością nie funkcja gwarancyjna interpretacji indywidualnej (wyrok z 23 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 2990/14). Sprawdź, jak się zabezpieczyć.

Sławomir Liżewski
prawnik, specjalista w zakresie prawa gospodarczego

Podstawa prawna

Art. 14b–14r ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacji podatkowej (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 900).

Czytaj więcej »

 
 

Baner

 

Zapraszamy na szkolenia

Logo

Grafik, ewidencja czasu pracy i dokumentacja po zmianach w 2019 r.

Zajmujesz się grafikiem, ewidencją czasu pracy i dokumentacją kadrową? Zatem zapraszamy na nasze praktyczne szkolenie, na którym nasz ekspert zaznajomi Cię z najnowszymi nowelizacjami!

Dokumentacja pracownicza i RODO w kadrach 2019 - doświadczenia, interpretacje, zmiany

Nie martw się, że nie dasz rady nowym przepisom prawa pracy w zakresie akt osobowych i ochrony danych osobowych członków personelu.

Zatrudnianie i wynagradzanie w instytucjach kultury po zmianach przepisów

Zapraszamy na szkolenie, które ma na celu zapoznać uczestników z najnowszymi zmianami przepisów dotyczących zatrudnienia i wynagradzania pracowników instytucji kultury.

Czas pracy kierowców 2019

Zapoznamy uczestników szkolenia z aktualnymi przepisami o czasie pracy kierowców oraz ich praktycznym zastosowaniem w codziennej działalności.

Czytaj więcej »

 
 

Polecane dla Ciebie

Okładka Okładka
Sprawdź » Sprawdź »

 
 
 

Zarządzaj swoim kontem:

 

Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem. Jeśli np. planujesz urlop, możesz ograniczyć częstotliwość wysyłek poprzez usługę Mała przerwa. Umożliwiamy Ci m.in. edycję Twoich danych osobowych, za co otrzymasz wyjątkowego, bezpłatnego e-booka. Sam decydujesz, które nasze elettery – spośród 16 kategorii tematycznych - chcesz otrzymywać i jak często.

 
RWD

Wiarygodna
firma

RWD

Atest
antyspamowy

RWD

Ochrona
Twoich danych

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »