Doradca Podatki i Rachunkowość

Więcej czasu na wdrożenie KSeF. MF podał nowy termin wejścia w życie obowiązkowego systemu e – faktur

Zobacz na stronie WWW »

Doradca Podatki i Rachunkowość

26 kwietnia 2024 r.

 
 

Doradca Podatki i Rachunkowość

 
 
Doradca Podatki i Rachunkowość

Szanowny Czytelniku

Minister finansów podał dziś termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Podstawą do bardzo odległego przesunięcia tej daty stały się wnioski z przeprowadzonego audytu, który wykazał, iż niezbędne jest opracowanie nowej architektury systemu systemu, zapobiegającej  paraliżowi gospodarczemu, jaki groziłby w sytuacji wprowadzenia KSeF w obecnej formie. Minister zapewnił że wpływ na kształt nowego obowiązku będą miały również wnioski z konsultacji przeprowadzonej w grupie 10.000 przedsiębiorców.

Nowe terminy wejścia w życie obowiązkowego KSEF to:

  • 1 luty 2026 r. dla firm mających obroty ponad 200 mln zł
  • 1 kwietnia 2026 r.  dla pozostałych podatników.

Pytacie często, jak prawidłowo zaksięgować operacje gospodarcze związane z prowadzeniem działalności. Uporządkuj swoją wiedzę i sprawdź:

  • Jak bezbłędnie ująć w sprawozdaniu finansowym należności długo i krótko terminowe?
  • Jak prawidłowo ujmować odsetki dotyczące należności?

PRZETESTUJ RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI DLA PRAKTYKÓW, A EBOOKA: „Rozrachunki w księgach rachunkowych. Praktyczne wskazówki”  OTRZYMASZ W PREZENCIE >>

SKORZYSTAJ Z NASZEJ BAZY ODPOWIEDZI NA PYTANIA >> SPRAWDŹ, JAK MIEĆ DOSTĘP DO WSZYSTKICH KOMENTARZY I NARZĘDZI PORTALU. 

W terminie od 13 do 17 maja br. zapraszam Cię do udziału w wydarzeniu "ROZLICZENIE KOSZTÓW 5!"  Podczas tego wydarzenia zajmiemy się zagadnieniami, które pozwolą Ci szybko i bezbłędnie rozliczać koszty w firmie w 2024 r.

Omówimy koszty związane z zakupem oraz eksploatacją aut wykorzystywanych w prowadzeniu działalności gospodarczej, zarówno tych będących środkiem trwałym jak i aut zastępczych. Kompleksowo zajmiemy się analizą zasad amortyzacji m.in. w aspektach rozliczania niskocennych składników majątku, składników stanowiących współwłasność oraz procedurze wycofania środka trwałego z firmy. W zakresie regulacji Krajowych Standardów Rachunkowości przybliżymy KSR 13 omawiający koszty wytworzenia jako podstawa wyceny produktów oraz KSR 6 dotyczący rezerw, biernego rozliczenia międzyokresowe kosztów, oraz zobowiązań warunkowych.

Nasi eksperci w praktyczny sposób przedstawią wskazówki będące drogowskazem do prawidłowo rozliczanych kosztów w Twojej firmie.

SKORZYSTAJ Z PORADY NASZYCH EKSPERTÓW. Odbierz pełen dostęp do portalu "Rachunkowość i Podatki dla Praktyków" i e-book dr Katarzyny Trzpioły "Sprawozdanie finansowe. Praktyczne wskazówki eksperta".

ODWIEDŹ STRONĘ RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI DLA PRAKTYKÓW i KORZYSTAJ Z PORAD EKSPERTÓW. W ramach testu skorzystaj BEZPŁATNIE z 72 wzorów dokumentów i kalkulatorów

Więcej komentarzy w magazynie. POBIERZ BEZPŁATNY EGZEMPLARZ RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI DLA PRAKTYKÓW i sprawdź, jak pomagamy interpretować przepisy.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Kostecka

Redaktor prowadząca

 
 

Leasing. Jak odróżnić umowę leasingu finansowego od operacyjnego?

Rozróżnienie, czy mamy do czynienia z umową, która jest umową leasingu finansowego, czy też  z umową rozpoznawaną jako leasing operacyjny jest bardzo istotne ponieważ determinuje sposób rozliczania i ujęcia w sprawozdaniu finansowym.

Odpowiednie zakwalifikowanie umowy ma też swoje skutki podatkowe.

Z webinarium dowiesz się:

  • w jakiej formie powinna być zawarta umowa leasingu;
  • kiedy leasing uznamy za finansowy, a kiedy mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym;
  • jak leasing definiowany jest w Kodeksie cywilnym;
  • jakie wskazówki dotyczące leasingu znajdziemy w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5. Leasing, najem i dzierżawa, a jakie w MSR 17.
  •  jakie kryteria dotyczące rozpoznawania leasingu znajdują się w ustawach podatkowych, a jakie w prawie bilansowym.

ODWIEDŹ STRONĘ RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI DLA PRAKTYKÓW i KORZYSTAJ Z PORAD EKSPERTÓW. 

 
 
 

Doradca Podatki i Rachunkowość

 
 
 

Zarządzaj swoim kontem:

 

Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem. Jeśli np. planujesz urlop, możesz ograniczyć częstotliwość wysyłek poprzez usługę Mała przerwa. Umożliwiamy Ci m.in. edycję Twoich danych osobowych, za co otrzymasz wyjątkowego, bezpłatnego e-booka. Sam decydujesz, które nasze elettery – spośród 16 kategorii tematycznych - chcesz otrzymywać i jak często.

 
Doradca Podatki i Rachunkowość

Wiarygodna
firma

Doradca Podatki i Rachunkowość

Atest
antyspamowy

Doradca Podatki i Rachunkowość

Ochrona
Twoich danych

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »