Transport NEWS

Jakie składniki wynagrodzenia można zaliczyć do płacy minimalnej?

Zobacz na stronie WWW »

Transport NEWS

18 czerwca 2019 r.

 

Baner

 

Szanowny Czytelniku

Jakie składniki wynagrodzenia można zaliczyć do płacy minimalnej obowiązującej w Niemczech i we Francji, jeżeli w firmie obowiązuje następująca siatka wynagrodzeń: wynagrodzenie zasadnicze, ryczałt za nadgodziny, ryczałt za godziny nocne, ryczałt za dyżur i premia? Stosowanie przepisów o delegowaniu pracowników w celu świadczenia usług w odniesieniu do kierowców transportu drogowego, od samego początku rodzi wiele wątpliwości prawnych. W obowiązującym stanie prawnym ich stosowanie w istocie powinno ograniczać się wyłącznie do kabotażowych operacji transportowych. Niestety, pomimo istnienia tych wątpliwości, już od kilku lat na wspólnotowym rynku usług jest skutecznie paraliżowany przez krajowe regulacje prawne implementujące zasady delegowania pracowników również w odniesieniu do operacji transportu międzynarodowego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj do poradnika „Zarządzający Transportem”. Nie zwlekaj, pobierz pierwszy numer za darmo! W nadchodzącym numerze znajdziesz również takie porady, jak:

Ministerstwo Finansów planuje uszczelnienie monitorowania transportu oleju opałowego, a także rozszerzenie systemu o obrót LPG. Przewoźnik, który dostarczy olej opałowy pod inny adres niż ten, który został zgłoszony fiskusowi w rejestrze SENT, będzie musiał zapłacić 100 tys. zł kary.

Dane dotyczące przewoźników znajdujące się w Krajowym Rejestrze Elektronicznym Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD), prowadzonym przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego, będą dostępne dla wszystkich właściwych organów innych państw członkowskich.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Któryś z tematów Cię zainteresował? Przetestuj bezpłatny numer i przeczytaj więcej »

Zapraszam do lektury porady o tym czy zakaz ruchu dotyczy pojazdów budujących drogę?

Mariusz Jendra
redaktor prowadzący „Zarządzający Transportem”

ps. Zapraszamy na szkolenie - Przewóz na potrzeby własne - zmiany 2018/2019, 26 czerwca br. w Katowicach.

 
 

Problemy z wprowadzeniem tachografów 4.0 »

 

Czy obawiasz się nowych kar dla zarządzających transportem?

Nowe przepisy sprawiają, że trudno nadążyć za kolejnymi obostrzeniami w branży transportowej. Do tego dochodzi: konieczność ciągłego starania się o zlecenia przewozowe, nadzorowania pracy kierowców oraz współpraca i rozliczanie z kontrahentami. Zdobądź sprawdzone źródło informacji, które da Ci gwarancję dobrze podjętych decyzji oraz dodatkowy czas na zdobywanie nowych klientów.

Zarządzający transportem” dostarczy Ci wskazówek dotyczących:

  • Zmian w prawie,
  • Rozliczania kierowców,
  • Sposobach uniknięcia kar.

Zamów TESTOWY numer »

Czytaj więcej »

 

Czy zakaz ruchu dotyczy pojazdów budujących drogę?

Firma będąca podwykonawcą głównego wykonawcy drogi chce zatrudnić firmę transportową do przewozu materiałów. Przewoźnik ma pracować w dni objęte okresowym zakazem ruchu w celu dotrzymania terminu budowy. Czy jest możliwość transportowania towarów w dni objęte zakazem bez narażania się na mandaty? Jeśli tak to jakie dokumenty powinien okazać przy ewentualnej kontroli.

W tym przypadku należy odnieść się do przepisów rozporządzenia Ministra Transportu z 31 lipca 2007 r. w sprawie ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów na drogach. Rozporządzenie to określa okresowe ograniczenia oraz zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Przepisy zakazują ruchu pojazdów ciężarowych m.in. w godzinach 8.00 – 22.00 w dni ustawowo wolne od pracy. Ustawodawca w § 3 ust. 1 wskazał, że zakazy ruchu, nie mają zastosowania do:

3) pojazdów używanych:

a) przy budowie dróg i mostów oraz przy ich utrzymaniu.

Tak wiec przewoźnik, który będzie przewoził słupy oświetleniowe bezpośrednio na budowę drogi może skorzystać z tego wyłączenia. Kierowca aby to udokumentować musi mieć przy sobie dokument potwierdzający ten fakt, np. może to być list przewozowy CMR, faktura itp. gdzie oprócz danych nadawcy i odbiorcy zostanie wskazane np. miejsce dostawy, którym będzie budowa drogi. Może to być także dokument od zamawiającego, który będzie zaświadczał, iż towar ten właśnie ma tam dotrzeć bezpośrednio.

Dodam, że przepis ten ma zastosowanie również do pojazdu pustego w drodze po ładunek lub w drodze powrotnej po rozładunku. W takim przypadku logicznym jest aby kierowca posiadał dokument z którego wynika, iż wykonał dany przewóz lub będzie go wykonywał po załadunku.

Podstawa prawna:

  • §3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu z 31 lipca 2007 r. w sprawie ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów na drogach (Dz.U. z 2007 r. nr 147, poz. 1040),
  • ustawa z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1260).ustawa z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1260).

Jakub Wolański
specjalista do spraw transportu

Czytaj więcej »

 
 

Zapraszamy na szkolenia transportowe

Akademia

Przewóz na potrzeby własne – zmiany 2018/2019r.

Nowelizacja ustawy transportowej wprowadziła sporo nowych wymagań dla firm wykonujących przewozy na potrzeby własne. Niestety nowości dotyczą nie tylko typowych firm transportowych, ale przede wszystkim wykonujących właśnie przewozy na potrzeby własne.

Przyjdź na szkolenie i rozwiej swoje wątpliwości:

Czas pracy kierowców 2019

Zapoznamy uczestników szkolenia z aktualnymi przepisami o czasie pracy kierowców oraz ich praktycznym zastosowaniem w codziennej działalności.

 
 

Transport-expert.pl: Fachowe narzędzia - nowy wzór do pobrania!

Zapraszam do skorzystania z naszych wzorów dokumentów!

W tym tygodniu opublikowany został wzór:

Wzór schematu czasu pracy i odpoczynku kierowców

Jeśli nie masz wykupionego pełnego dostępu do portalu, możesz pobrać wzór bez dodatkowych kosztów, zakładając konto testowe. Po założeniu konta testowego będziesz miał dostęp nie tylko do tego wzoru, ale do wszystkich innych tekstów na portalu przez 24h

Załóż konto testowe TERAZ »

 
 

FabrykaWiedzy poleca

Okładka Okładka
Sprawdź » Sprawdź »

 
 

TSUE: nośność dróg do 11,5 t. bez zezwoleń! »

 
 

Jeszcze więcej porad dotyczących tematyki transportu

 

Zarządzaj swoim kontem:

 

Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem. Jeśli np. planujesz urlop, możesz ograniczyć częstotliwość wysyłek poprzez usługę Mała przerwa. Umożliwiamy Ci m.in. edycję Twoich danych osobowych, za co otrzymasz wyjątkowego, bezpłatnego e-booka. Sam decydujesz, które nasze elettery – spośród 16 kategorii tematycznych - chcesz otrzymywać i jak często.

 
TransportNews

Wiarygodna
firma

TransportNews

Atest
antyspamowy

TransportNews

Ochrona
Twoich danych

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »