Przestępstwo na drodze Zobacz na stronie WWW.
TransportNews
19-02-2019
 

Baner

Drogi Czytelniku!

Czy można zaliczyć do płacy minimalnej kierowcy na terenie Belgii w transporcie międzynarodowym ryczałty za nocleg i diety? Czy raczej nie? A może można zaliczyć tylko jeden składnik? Otóż, belgijskie przepisy dotyczące wynagrodzenia znajdują zastosowanie jedynie w przypadku, gdy umowa o pracę podlega belgijskiemu prawu, a to wymaga spełnienia kilku warunków. Sprawdź jakie to obostrzenia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj do poradnika „Zarządzający Transportem”. Nie zwlekaj, pobierz pierwszy numer za darmo! W nadchodzącym numerze znajdziesz również takie porady, jak:

Czy naruszenie wskazane w taryfikatorze dla firm pod pozycją 5.12. jako przekroczenie dopuszczalnego dobowego 10-godzinnego czasu pracy, jeżeli praca jest wykonywana w porze nocnej dotyczy wszystkich kierowców? Czy odnosi się wyłącznie do wybranej grupy np. kierowców samozatrudnionych, kierowców pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne czy kierowców na umowach o pracę?

Przewóz odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych, nosi cechy typowego transportu, ponieważ przewożony ładunek nie należy do podmiotu transportującego jak również płatność odbywa się jak za typowy transport. Wobec tego wydawać się może, iż wymagana jest licencja transportowa, której uzyskanie wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymagań takich jak wykazanie się zabezpieczeniem finansowym, dobrą reputacją czy też koniecznością legitymowania się certyfikatem kompetencji zawodowych. Jednak przewóz odpadów rządzi się swoimi prawami. Jakimi?

Fiskus będzie mógł przeprowadzać kontrole celno-skarbowe pod nieobecność kontrolowanego lub upoważnionej przez niego osoby. Rozszerzono też definicję „kontrahenta kontrolowanego”.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​Któryś z tematów Cię zainteresował? Przetestuj bezpłatny numer i przeczytaj więcej »

Zapraszam do lektury porady: czy utrata prawa jazdy kat. B oznacza utratę uprawnień C+E?

Mariusz Jendra
redaktor prowadzący „Zarządzający Transportem”

PS. Zapraszam na szkolenie: Zarządzanie transportem – zmiany 2018/2019 - 25 lutego w Warszawie »

Baner

 
     
 

Czy obawiasz się nowych kar dla zarządzających transportem?

TransportNowe przepisy sprawiają, że trudno nadążyć za kolejnymi obostrzeniami w branży transportowej. Do tego dochodzi: konieczność ciągłego starania się o zlecenia przewozowe, nadzorowania pracy kierowców oraz współpraca i rozliczanie z kontrahentami. Zdobądź sprawdzone źródło informacji, które da Ci gwarancję dobrze podjętych decyzji oraz dodatkowy czas na zdobywanie nowych klientów.

Zarządzający transportem” dostarczy Ci wskazówek dotyczących:

 • Zmian w prawie.
 • Rozliczania kierowców.
 • Sposobach uniknięcia kar.

Zamów TESTOWY numer »

 

 
 
Czytaj dalej » TransportNews poleć znajomemu

 

     
 

Czy utrata prawa jazdy kat. B oznacza utratę uprawnień C+E?

Zatrudnionemu kierowcy zostało zatrzymane prawo jazdy (jadąc prywatnym autem kat. B, kierowca miał 0,6 promila alkoholu). Czy kierowca straci automatycznie wszystkie pozostałe uprawnienia do kierowania pojazdami wyższych kategorii (kat. C+E)? Czy w przypadku utraty uprawień pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę kierowcy?
Pytanie zawiera dwie kwestie: pierwszą związaną z odpowiedzialnością z tytułu popełnionego przestępstwa oraz drugą związaną ze stosunkiem pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą.

Przestępstwo na drodze
W pierwszym aspekcie niewątpliwie kierujący popełnił przestępstwo (stężenie alkoholu powyżej 0,5 promila), wobec tego musi liczyć się z postępowaniem karnym, które finalnie zakończy się sprawą w sądzie. W tej sytuacji z pewnością kierowca nie ma szansy na zachowanie prawa jazdy tej kategorii pojazdów, do której należał pojazd, jaki prowadził w stanie nietrzeźwości:

 • jeśli prowadził samochód osobowy, to w razie skazania za to przestępstwo, na pewno odebrane będzie prawo jazdy kat. B,
 • jeżeli jechał autobusem, wówczas na pewno Sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów kat. D,
 • jeżeli w stanie nietrzeźwości kierowca prowadził samochód ciężarowy o DMC powyżej 3,5 tony, wówczas w razie skazania za to przestępstwo, na pewno straci prawo jazdy kat. C.

Co prawda w Kodeksie karnym nie ma jednoznacznego przepisu, który tak stanowi, niemniej jednak taki jest przeważający pogląd przyjmowany w orzecznictwie sądowym. Ważne jest, że w razie skazania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości możliwe jest zachowanie prawa jazdy dla samochodów spoza kategorii pojazdu prowadzonego w stanie nietrzeźwości. Krótko mówiąc - kierowca straci prawo jazdy kat. B, natomiast ma szansę na zachowanie prawa jazdy wyższych kategorii tj. C + E.

Sąd zbada okoliczności
Sprawa będzie toczyła się przed sądem. Dla sądu decydujące znaczenie będą miały między innymi okoliczności, w jakich kierowca prowadził samochód w stanie nietrzeźwości, takie jak:

 • stopień nietrzeźwości: czy był zbliżony do progu nietrzeźwości, czy też był znacznie wyższy,
 • na jakiej drodze prowadził samochód: ekspresowej lub wojewódzkiej o dużym natężeniu ruchu, czy też na podrzędnej drodze lokalnej,
 • miejsce prowadzenia samochodu: czy prowadził samochód po pijanemu w centrum dużego miasta, czy też poza obszarem zabudowanym,
 • pora prowadzenia samochodu: godziny szczytu lub czas umiarkowanego ruchu,
 • w jakich okolicznościach doszło do zatrzymania przez Policję: w trakcie rutynowej kontroli drogowej, czy w wyniku kolizji,
 • jak ważne jest dla kierowcy prawo jazdy kat. C, D i E, czy jest ono niezbędne kierowcy do wykonywania pracy i utrzymania rodziny.

To tylko niektóre z okoliczności, jakie Sąd bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji czy zabrać czy zostawić oskarżonemu prawo jazdy kat. C+ E. Oczywiście pozostawienie prawa jazdy kat. C+E nie jest obowiązkiem Sądu lecz wynikiem przeprowadzonego postępowania, które może zakończyć się zarówno na korzyść, jak i niekorzyść kierowcy.

Zwolnienie kierowcy bez uprawnień
Utrata uprawnień do prowadzenia pojazdu, jeśli tylko jest ono potrzebne pracownikowi do wykonywania jego obowiązków w firmie, jest podstawą do jego zwolnienia i to tylko i wyłącznie z jego winy. Warto pamiętać, że zatrzymanie przez policję prawa jazdy nie pozwala pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę, gdyż nie jest to jednoznaczne z utratą prawa do prowadzenia pojazdów. Dopiero jeśli sąd orzeknie utratę prawa do prowadzenia pojazdów wobec kierowcy, to wtedy można mówić o trwałej utracie.

Zgodnie z artykułem 52 Kodeksu pracy można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w trzech przypadkach.

Pierwszym z nich jest ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, drugim popełnienie przez niego przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku. Trzecią sytuacją, która ma zastosowanie w danej sprawie jest: zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Na podstawie przywołanego przepisu, kierowca, który utracił prawo jazdy może zostać zwolniony przez pracodawcę bez stosowania okresu wypowiedzenia. Należy pamiętać, że dopiero wyrok sądu oznacza zawinioną utratę uprawnień i wiąże się z możliwością zwolnienia dyscyplinarnego. W zaistniałej sytuacji pracodawca może więc powierzyć pracownikowi na czas zatrzymania prawa jazdy inną pracę (do czasu wyroku).

Ustawa wprowadza pewne ograniczenie, a mianowicie rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Mówiąc wprost – zwolnienie musi nastąpić w ciągu 30 dni.

Adam Janus

Ile razy zastanawiałeś się, czy w firmie na pewno rzetelnie rozliczany jest czas pracy kierowców?

Dzięki poradnikowi „Zarządzający transportem” zyskasz pewność co do planowania tras i czasu pracy kierowców. Skorzystaj z porad i możliwości zadawania pytań.

Szykują się kolejne, tym razem bardzo poważne zmiany w ustawie o transporcie drogowym! Nie przegap żadnych informacji na ten temat!

Koniecznie sięgnij po magazyn „Zarządzający transportem”!

 

 

 

     
 

Transport-expert.pl: Fachowe narzędzia - nowy wzór do pobrania!

Zapraszam do skorzystania z naszych wzorów dokumentów!

W tym tygodniu opublikowany został wzór:

Wniosek o zmianę certyfikatów potwierdzających spełnienie przez pojazd odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu

Wniosek składa się do WITD.

Jeśli nie masz wykupionego pełnego dostępu do portalu, możesz pobrać wzór bez dodatkowych kosztów, zakładając konto testowe. Po założeniu konta testowego będziesz miał dostęp nie tylko do tego wzoru, ale do wszystkich innych tekstów na portalu przez 24h

Załóż konto testowe TERAZ »

 

 
 
Czytaj dalej » TransportNews poleć znajomemu

 

     
 

Zapisz się

 

 

 

Kary nakładane przez ITD na firmę transportową

Książka

Sprawdź, jak uchronić się przed zapłaceniem kary, jak odwoływać się od nałożonych kar i jakich argumentów użyć w odwołaniu.

Czytaj dalej »

 

Zapraszamy na szkolenia transportowe

Transport

Przewóz na potrzeby własne według najnowszych przepisów

Pora nocna i czas pracy kierowców według najnowszych przepisów

Zarządzanie transportem – zmiany 2018/2019

Czytaj dalej »

 

Firma transportowa krok po kroku

Firma

Zyskaj zbiór informacji na temat prowadzenia firmy transportowej.

Czytaj dalej »

 

Czas pracy kierowców

Czas pracy

Zdobądź wiele wskazówek, jak uchronić się przed zapłaceniem kary za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy kierowców.

Czytaj dalej »

 

Tachografy cyfrowe

Książka

Dzięki tej publikacji w łatwy sposób unikniesz kar ITD. Przedstawiamy w niej wszystkie nowe zasady związane z obsługą tachografów cyfrowych, skutkami ingerencji w działanie tych urządzeń oraz przeciwdziałaniem manipulacjom.

Czytaj dalej »

 

Jeszcze więcej porad dotyczących tematyki transportu

Zarządzaj swoim kontem:

TransportNews TransportNews TransportNews TransportNews
Moje dane Mała przerwa Moje elettery Moje
zainteresowania

Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem. Jeśli np. planujesz urlop, możesz ograniczyć częstotliwość wysyłek poprzez usługę Mała przerwa. Umożliwiamy Ci m.in. edycję Twoich danych osobowych, za co otrzymasz wyjątkowego, bezpłatnego e-booka. Sam decydujesz, które nasze elettery – spośród 16 kategorii tematycznych - chcesz otrzymywać i jak często.

TransportNews Wiarygodna
firma
TransportNews Atest antyspamowy
TransportNews Ochrona Twoich danych
Ten newsletter przygotował zespół redakcyjny serwisu "Firma Transportowa" Kontakt z redakcją: transport@elettery.pl
Wiedza i Praktyka, ul. Łotewska 9a, 03-918 Warszawa. Numer NIP 526-19-92-256, Numer KRS: 0000098264 - Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego Wysokość kapitału zakładowego 200 000 zł.
Jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać wiadomości, wypisz się.

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »