Transport NEWS

Jakich terminów musisz przestrzegać?

Zobacz na stronie WWW »

Transport NEWS

05.12.2019 r.

Drodzy Czytelnicy!

Akta osobowe oraz dokumentację kierowców zatrudnionych po 1 stycznia 2019 r. można przechowywać przez 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł. Tę zasadę można również stosować w przypadku osób zatrudnionych po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 stycznia 2019 r., jeśli pracodawca wysłał do ZUS specjalny raport, tzw. raport informacyjny. Jeśli chodzi o dokumentację pozostałych pracowników, a także w wyjątkowych sytuacjach, określonych w przepisach, stosuje się dłuższy, 50-letni okres przechowywania dokumentacji.

Kłopoty może sprawiać sytuacja, gdy po 1 stycznia 2019 r. z pracownikiem nie była zawierana nowa umowa, ale dotychczas obowiązująca została zmieniona aneksem albo przekształciła się automatycznie w umowę na czas nieokreślony. Wówczas można mieć wątpliwości, który okres przechowywania dokumentacji obowiązuje. Teraz Ministerstwo Pracy zajęło stanowisko w tej sprawie i określiło, jak długo masz trzymać dokumentację takich osób. Stanowisko ministerstwa znajdziesz w aktualnym numerze magazynu "Kierowca w firmie". Jeśli nie jesteś jeszcze prenumeratorem magazynu, nie zwlekaj, pobierz pierwszy numer za darmo.

W bieżącym numerze znajdziesz też m.in. następujące artykuły:

Od 1 stycznia sprawdzanie liczników stanie się obowiązkową częścią niemal każdej kontroli drogowej. Po co i jakie konsekwencje będzie miała taka kontrola?

Ewidencja nieobecności to specjalny dokument, który muszą prowadzić wyłącznie ci pracodawcy, którzy zatrudniają kierowców. Trzeba w nim rejestrować nieobecności kierowcy. Które nieobecności musisz w nim odnotowywać? Dla których kierowców należy prowadzić ewidencję nieobecności, a których kierowców to nie dotyczy?

Wielu kierowców prowadzi na zmianę pojazdy z tachografem analogowym i cyfrowym. Na co powinni uważać, żeby w razie kontroli inspektor nie miał do nich żadnych zastrzeżeń, a ciągłość danych była zachowana?

Serdecznie polecam :) Nie czekaj, pobierz aktualny numer za darmo »

A w dzisiejszym e-letterze mamy dla Ciebie tekst o konsekwencjach braku opon zimowych.

Aldona Kapica
specjalista z zakresu transportu drogowego
redaktor prowadząca magazynu „Kierowca w firmie” i portalu Transport-expert.pl

 

W aktualnym numerze magazynu "Kierowca w firmie" przeczytasz

Okładka

Odbierz DARMOWY numer »

Czytaj więcej »

 
 

Wymogi służb kontrolnych

 

Przez brak opon zimowych możesz nie dostać odszkodowania

W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon letnich na zimowe w okresie zimy. Jednak jeśli pojazd, który nie miał zmienionych opon, uczestniczył w wypadku, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Polska jest jednym z nielicznych państw UE, w których, pomimo występowania opadów śniegu, nie ma obowiązku używania opon zimowych. Za brak takich opon nawet na zaśnieżonej drodze nie grozi w Polsce mandat, konieczne jest jedynie, aby opony miały nie mniej niż 1,6 mm bieżnika.

Mogą Ci odmówić odszkodowania

Mimo że nie ma takiego obowiązku, za zmianą opon przemawiają dwa argumenty. Pierwszy to bezpieczeństwo. Drugi, mniej oczywisty, związany jest z tym, że niedostosowanie ogumienia pojazdu do warunków atmosferycznych może wiązać się z problemami z wypłatą potencjalnego odszkodowania z ubezpieczenia AC.

Przy ubieganiu się o odszkodowanie z polisy autocasco kluczowe znaczenie mają przyjęte w umowie warunki, na jakich ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność. W umowach takich zazwyczaj nie ma zapisu, który wprost przewidywałby wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę powstałą w wyniku jazdy na letnich oponach w zimie. Może się jednak pojawić zapis, że ubezpieczenie nie obejmuje szkód spowodowanych wskutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego lub osoby uprawnionej do korzystania z pojazdu. Za takie rażące niedbalstwo ubezpieczyciel może uznać brak ogumienia dostosowanego do warunków atmosferycznych.

Co na to przepisy?

Tego rodzaju zapisy mają podstawę w Kodeksie cywilnym, zgodnie z którym udowodnione rażące niedbalstwo może uwolnić ubezpieczyciela od odpowiedzialności. Art. 827 § 1 kc stanowi bowiem, że w razie rażącego niedbalstwa odszkodowanie nie należy się, chyba że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej lub zapłata odszkodowania odpowiada w danych okolicznościach względom słuszności. Podpisując umowę ubezpieczenia AC, warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób takie zdarzenia są kwalifikowane w firmie ubezpieczeniowej, którą chcesz wybrać.

Brak wymiany opon nie może mieć natomiast wpływu na odpowiedzialność odszkodowawczą ubezpieczyciela w przypadku ubezpieczenia OC. Inaczej mówiąc – firma ubezpieczeniowa nie może uchylać się od odpowiedzialności z tytułu OC tylko dlatego, że pojazd sprawcy lub poszkodowanego był wyposażony w letnie opony, a do szkody doszło w warunkach zimowych. Brak opon zimowych nie może mieć wpływu na wypłatę odszkodowania z OC nawet wtedy, gdy korzystanie z „zimówek” mogłoby zmniejszyć skutki wypadku albo w ogóle przed nim uchronić.

Adam Hrycak

prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Czytaj więcej »

 

Eksperci ds. transportu rozwieją Twoje wątpliwości

Eksperci ds. transportu rozwieją Twoje wątpliwościGubisz się w zawiłościach prawa transportowego? Przepisy, które musisz stosować są dla Ciebie niezrozumiałe? Dodatkowo jeden nawet najmniejszy, ale niewłaściwy ruch może Cię słono kosztować. Nie wiesz co z tym zrobić?

Naprzeciw Twoim potrzebom wychodzi miesięcznik "Kierowca w firmie".
Znajdziesz w nim porady, które z pewnością ułatwią codzienną pracę.

Każdy numer to solidna dawka konkretnych wskazówek i sprawdzonych porad, zamieszczonych w działach:

  • O tym się mówi
  • Czas pracy kierowców
  • Dokumentacja
  • Warunki wykonywania transportu
  • Prawa i obowiązki kierowcy
  • Sądy i trybunały o kierowcach
  • Instytucje kontrolne

Czytaj więcej »

 
 

Transport-expert.pl: Fachowe narzędzia - nowy wzór do pobrania!

Na portalu Transport-expert.pl mamy dla Ciebie nowy wzór:

Monit - przypomnienie o konieczności zapłaty

Załóż BEZPŁATNE KONTO TESTOWE na portalu Transport-expert.pl Otrzymasz BEZPŁATNY DOSTĘP na 24h

Zamów pełny dostęp do serwisu »

 
 

Jeszcze więcej porad dotyczących tematyki transportu

 

Zarządzaj swoim kontem:

 

Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem. Jeśli np. planujesz urlop, możesz ograniczyć częstotliwość wysyłek poprzez usługę Mała przerwa. Umożliwiamy Ci m.in. edycję Twoich danych osobowych, za co otrzymasz wyjątkowego, bezpłatnego e-booka. Sam decydujesz, które nasze elettery – spośród 16 kategorii tematycznych - chcesz otrzymywać i jak często.

 
TransportNews

Wiarygodna
firma

TransportNews

Atest
antyspamowy

TransportNews

Ochrona
Twoich danych

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »