Przegląd prawa pracy

Co z urlopem udzielonym w okresie wypowiedzenia, gdy pracownik zachorował?

Zobacz na stronie WWW »

Przegląd prawa pracy

19 kwietnia 2019 r.

 

Prezent

Pracownik „na wylocie” – o czym musimy pamiętać

Pobierz

Okładka

 

Szanowny Czytelniku

RedaktorW jakim przypadku pracodawca może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną, poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp? Według Kodeksu pracy (art. 304 § 1 kp) pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Przepis ten nie daje jednak konkretnej odpowiedzi na pytanie o konieczność przeprowadzania badań profilaktycznych oraz szkoleń bhp dla takich osób.

Badania lekarskie i szkolenia bhp zleceniobiorców oraz samozatrudnionych – kiedy trzeba je przeprowadzić? W najnowszym, majowym wydaniu "Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach" znajdziesz odpowiedź eksperta prawa pracy oraz stanowisko PIP w tej sprawie.

W publikacji "Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach" odpowiadamy na wątpliwości i pytania kadrowe pracodawców. Znajdziesz tu również stanowiska Ministerstwa Pracy oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Zamów BEZPŁATNY numer »

Zapraszam do lektury!

Podpis

Anna Makarczuk
redaktor prowadząca

PS Każdy Czytelnik wraz z prenumeratą otrzymuje możliwość zadawania indywidualnych pytań z zakresu prawa pracy podczas cotygodniowego telefonicznego dyżuru eksperta: każdy wtorek, godz. 10.00-12.00. Aktualny numer na dyżur eksperta prawa pracy publikujemy w każdym wydaniu "Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach".

 
 

W jakich przypadkach możemy zwolnić pracownika dyscyplinarnie – 8 przykładów i wyroki SN »

 

Praktyka, nie teoria!

Prawo

Czasopismo „Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach” to porady i wskazówki bazujące na rzeczywistych problemach i pytaniach zgłaszanych przez specjalistów ds. personalnych. Przedstawiamy:

  • wyjaśnienia konkretnych spraw, często bardzo szczegółowych, takich, które mogą przytrafić się w każdej firmie, a które nie są często omawiane (praktyka, a nie teoria w sposobie opracowywania porad);
  • rozwiązania problemów kadrowych ilustrowane licznymi przykładami, wyjaśniane przystępnym i zrozumiałym językiem.

Przetestuj bezpłatny numer >>

Czytaj więcej »

 
 
 

Baner

 
 

Co z urlopem udzielonym w okresie wypowiedzenia, gdy pracownik zachorował?

Pytanie: Pracownik zwolnił się z datą 23 marca 2019 r. za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Pracodawca udzielił mu 2 dni zaległego urlopu wypoczynkowego – na 26 i 27 marca. Pracownik poszedł jednak do lekarza i dostał zwolnienie chorobowe. Co z tymi dwoma dniami urlopu?

Odpowiedź: W związku z wypowiedzeniem umowy przez pracownika, o którym mowa w pytaniu, pracodawca mógł zobowiązać go do wykorzystania przysługującego mu urlopu w okresie wypowiedzenia. Choroba pracownika uniemożliwia jednak wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy pracownik nie wykorzysta przysługującego urlopu wypoczynkowego, pracodawca będzie musiał wypłacić mu ekwiwalent pieniężny.

Pracownik ma obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z okresu przepracowanego u danego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy (tzw. urlop proporcjonalny). Nie ma przy tym znaczenia, która ze stron wypowiedziała umowę o pracę.

Obowiązkowe przesunięcie urlopu

Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, pracodawca musi przesunąć mu urlop na termin późniejszy.

Natomiast zachorowanie w trakcie urlopu skutkuje jego przerwaniem i obowiązkiem udzielenia niewykorzystanej części urlopu w terminie późniejszym.

Pracownik choruje do końca okresu wypowiedzenia – wypłacamy ekwiwalent

Jeżeli pracodawca zobowiązał pracownika, o którym mowa w pytaniu, do wykorzystania zaległego urlopu w dniach 26 i 27 marca, a pracownik przedstawił pracodawcy zwolnienie lekarskie na te dni, to urlop został automatycznie anulowany. W takiej sytuacji pracodawca powinien wyznaczyć pracownikowi nowy termin urlopu. Jednak w przypadku gdy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim do końca okresu wypowiedzenia i nie miał możliwości wykorzystania urlopu, pracodawca musi wypłacić mu ekwiwalent pieniężny.

Podstawa prawna: art. 165, art. 166, art. 167[1] ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.).

Katarzyna Pietruszyńska, prawnik, specjalista prawa pracy

Więcej odpowiedzi na pytania pracodawców znajdziesz w majowym wydaniu "Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach". Dowiesz się np.:

Czytaj więcej »

 
 
 

Zapraszamy na szkolenia

Grafik, ewidencja czasu pracy i dokumentacja po zmianach w 2019 r.Prawo pracy

Zajmujesz się grafikiem, ewidencją czasu pracy i dokumentacją kadrową? Zatem zapraszamy na nasze praktyczne szkolenie, na którym nasz ekspert zaznajomi Cię z najnowszymi nowelizacjami!

24.04.2019 r., Warszawa

13.05.2019 r., Gdańsk

16.05.2019 r., Wrocław

Pracownicze plany kapitałowe w szczegółach

Szkolenie skierowane jest dla osób, które będą wdrażały kolejne programy oszczędnościowe w ramach III filara - Pracownicze Plany Kapitałowe.

26.04.2019 r., Warszawa

24.05.2019 r., Katowice

Składki na ubezpieczenia w 2019 r. – jak stosować nowe przepisy i rozwiązywać problemy

Szkolenie jest adresowane do osób zajmujących się sprawami kadrowymi, a w szczególności dokumentacją kadrową

08.05.2019 r., Warszawa

30.05.2019 r., Katowice

 
 
 

Baner

 
 
 

Polecane dla Ciebie

Okładka RODO
Sprawdź » Sprawdź »

 
 
 

Dokumenty związane z odbytym stażem – czy włączamy je do akt osobowych? »

 
 
 

Zarządzaj swoim kontem:

 

Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem. Jeśli np. planujesz urlop, możesz ograniczyć częstotliwość wysyłek poprzez usługę Mała przerwa. Umożliwiamy Ci m.in. edycję Twoich danych osobowych, za co otrzymasz wyjątkowego, bezpłatnego e-booka. Sam decydujesz, które nasze elettery – spośród 16 kategorii tematycznych - chcesz otrzymywać i jak często.

 
RWD

Wiarygodna
firma

RWD

Atest
antyspamowy

RWD

Ochrona
Twoich danych

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »