Zatrzymanie nietrzeźwego pracownika przez policję w drodze do pracy
Prawo Pracy NEWS
27 mara 2024 r.
 

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,Pracownik na zwolnieniu lekarskim to codzienność działów kadrowych w firmach. Dlatego pytań z tego zakresu jest zawsze sporo. Pytanie: Pracownik nie poinformował o tym, ze jest na zwolnieniu lekarskim. Dostał naganę i wypowiedzenie. Chciałabym się upewnić, czy wypowiedzenie jest zasadne? Pytanie: Skontrolowałam 3 razy pracownika na zwolnieniu. Za pierwszym i drugim razem nie było go w domu, za trzecim razem zastałam go na pracy w innej firmie. Czy mogę rozwiązać z nim umowę i jaką podstawę prawną podać? Jakie muszę mieć dowody? SPRAWDŹ i pobierz za DARMO „Dokumentacja kadrowa” + Niezbędnik kadrowego 2024 r. »

Kolejne wątpliwości dotyczą pracownicy w ciąży. Pytanie: Zatrudniona u nas od sierpnia 2023 r. pracownica na 1/8 etatu jest w ciąży. Poród ma wyznaczony na lipiec. Czy można zmienić jej wymiar etatu na pełny z wynagrodzeniem w wysokości najniższej krajowej? Jak to się będzie miało później do wypłaty zasiłku z ZUS? SPRAWDŹ i pobierz za DARMO „Dokumentacja kadrowa” + Niezbędnik kadrowego 2024 r. »

Zachęcam do przeczytania dzisiejszego wydania

Marta Strupińska

redaktor prowadząca "Dokumentacji kadrowej"

Pobierz numer do testu>>

 

 
 
 
 
 
 

Prawo Pracy NEWS

 
 

Prowadź dokumentację kadrową zgodnie ze stanowiskiem PIP i Ministerstwa Pracy! »

 

Zatrzymanie nietrzeźwego pracownika przez policję w drodze do pracy – czy pracownik traci prawo do trzynastki

Pytanie: Pracownik w 2023 roku został zatrzymany przez policję, gdy jechał do pracy. Był w stanie nietrzeźwości (potwierdza to dwójka pracowników, którzy z nim jechali). Do pracy tego dnia nie dotarł. Czy w związku z tym, że samo zatrzymanie nastąpiło obok miejsca pracy i już w czasie pracy (cała trójka spóźniłaby się do pracy), pracownik traci prawo do trzynastki za 2023 rok?

Odpowiedź: To, że zatrzymanie pracownika przez policję miało miejsce po rozpoczęciu godzin pracy, nie oznacza, iż spełniony został warunek wyłączający prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Aby pracownik w związku z nietrzeźwością stracił prawo do trzynastki, musiałby się w takim stanie stawić do pracy, a to nie nastąpiło.

Od czego zależy prawo pracownika do trzynastki

Podstawowym warunkiem do uzyskania przez pracownika dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest czas przepracowany. Pracownik nabywa prawo do trzynastki w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

W przypadku gdy pracownik nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki w wysokości proporcjonalnej jest jednak to, aby okres ten wynosił co najmniej 6 miesięcy.

Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej zawiera także katalog sytuacji wyjątkowych, w razie wystąpienia których przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane.

Kiedy pracownik nie ma prawa do trzynastki

Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej wprowadza jednak także 4 grupy sytuacji, w których pomimo spełnienia zasadniczych warunków do uzyskania tego świadczenia pracownik go nie uzyska. Stanie się tak w następujących przypadkach:

  1. nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, trwającej dłużej niż 2 dni,
  2. stawienia się do pracy lub przebywania w pracy w stanie nietrzeźwości,
  3. wymierzenia pracownikowi kary dyscyplinarnej wydalenia z pracy lub ze służby,
  4. rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Swoistą automatyczną sankcją za określone w ustawie naruszenie istotnych obowiązków pracowniczych jest w tych przypadkach brak prawa do trzynastki. Pracownik pobawiony jest tego świadczenia z mocy prawa.

Kiedy pracownik nie ma prawa do trzynastki z powodu nietrzeźwości

Pozbawienie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w związku z użyciem alkoholu występuje wówczas, gdy:

  1. wystąpił stan nietrzeźwości (stężenie we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3), a nie stan po użyciu alkoholu i
  2. pracownik będąc w stanie nietrzeźwości, stawił się do pracy albo przebywał w pracy (czyli sytuacja, w której stawiając się do pracy, nie był jeszcze nietrzeźwy).

Przez stawienie się do pracy należy rozumieć przybycie do miejsca pracy z zamiarem jej świadczenia. Decydującego znaczenia nie ma tutaj czas, w jakim nietrzeźwość została stwierdzona, ale połączenie tego z miejscem, w którym to stwierdzenie nastąpiło. W opisanej sytuacji pracownik – jakkolwiek minęła już rozkładowa godzina rozpoczęcia pracy – nie stawił się jeszcze do pracy. Zatrzymanie przez policję nastąpiło obok miejsca pracy, poza terenem pracodawcy, czyli pracownik jeszcze do pracy nie dotarł. Nawet jeśli dzień ten został zakwalifikowany jako nieusprawiedliwiona nieobecność, to taka 1-dniowa nieobecności nie pozbawia pracownika prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Podstawa prawna:

  • art. 2 i art. 3 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1690).

Marek Rotkiewicz

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, trener na szkoleniach

< Wróć do spisu treści

 
 

Prawo Pracy NEWS

 
 
 

Zarządzaj swoim kontem:

Moje
dane

Mała
przerwa

Moje
elettery

Moje
zainteresowania

 

Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem. Jeśli np. planujesz urlop, możesz ograniczyć częstotliwość wysyłek poprzez usługę Mała przerwa. Umożliwiamy Ci m.in. edycję Twoich danych osobowych, za co otrzymasz wyjątkowego, bezpłatnego e-booka. Sam decydujesz, które nasze elettery – spośród 16 kategorii tematycznych - chcesz otrzymywać i jak często.

 
Prawo Pracy NEWS

Wiarygodna
firma

Prawo Pracy NEWS

Atest
antyspamowy

Prawo Pracy NEWS

Ochrona
Twoich danych

Prawo Pracy NEWS

Jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać wiadomości, wypisz się.

 

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »