Zarządzanie w ochronie zdrowia - PRAWO, PACJENT, DANE OSOBOWE
  Sprawdź Otwórz w przeglądarce WWW  
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia
  26 marca 2024 r.
  Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia
 
Anna Rubinkowska
 
Anna Rubinkowska
Redaktor
 
Droga Czytelniczko! Drogi Czytelniku!

Pragnę podzielić się z Tobą przemyśleniami dotyczącymi roli pielęgniarki w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), która jest niezwykle ważna i wszechstronna, obejmuje wiele zadań i obowiązków. Pielęgniarki w POZ odgrywają kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej, wykonując wiele różnorodnych czynności, od zabiegów pielęgnacyjnych po złożone procedury medyczne.

Do głównych zadań pielęgniarki w POZ należy wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, które są fundamentalne dla podtrzymania dobrego stanu zdrowia i zapobiegania chorobom. Pielęgniarki przeprowadzają wywiady środowiskowe, mające na celu identyfikację czynników ryzyka w otoczeniu pacjenta, które mogą wpływać na jego stan zdrowia. Badanie fizykalne pacjentów to kolejny istotny element pracy pielęgniarki, pozwalający na ocenę ich aktualnego stanu zdrowia. Pobieranie materiału do badań, podawanie leków zleconych przez lekarza oraz zakładanie opatrunków to zadania, które wymagają nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także empatii i cierpliwości.

Warto podkreślić, że pielęgniarka w POZ ma uprawnienia do samodzielnego ordynowania niektórych leków i wyrobów medycznych oraz wystawiania na nie recept. To rozszerzenie zakresu odpowiedzialności pokazuje zaufanie do profesjonalizmu i kompetencji pielęgniarek. Współpraca z lekarzem umożliwia pielęgniarkom wystawianie recept na szerszy zakres leków i zlecanie badań diagnostycznych, co jest kluczowe dla zapewnienia kompleksowej opieki pacjentom.

Opieka pielęgniarska długoterminowa domowa jest skierowana do osób obłożnie i przewlekle chorych, wymagających stałej, systematycznej opieki w warunkach domowych. Jest to zadanie wymagające nie tylko wiedzy fachowej, ale również dużej empatii, cierpliwości i umiejętności budowania relacji z pacjentem oraz jego rodziną. Realizowana we współpracy z lekarzem POZ opieka ma na celu nie tylko leczenie, lecz także poprawę jakości życia pacjentów oraz wsparcie ich rodzin.

Podsumowując, rola pielęgniarek w podstawowej opiece zdrowotnej jest niezastąpiona i wielowymiarowa. Ich wszechstronne kompetencje, poświęcenie i ciężka praca są fundamentem skutecznej opieki zdrowotnej na każdym etapie życia pacjenta. Warto zatem doceniać i wspierać pielęgniarki w ich codziennej, niezwykle ważnej pracy.

Więcej na ten temat piszemy w dzisiejszym e-letterze.

W najnowszym numerze „Zarządzanie Placówką Medyczną” przeczytasz ponadto:

 
Zapraszam do lektury!
 
 
.
 
Temat tygodnia
 
 
 
 
 
Ważna rola i kompetencje pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej
 

Pielęgniarka POZ, znana także jako pielęgniarka środowiskowa, to kluczowa postać w zespole podstawowej opieki zdrowotnej – równie ważna co lekarz, położna czy pielęgniarka szkolna. Gdy pacjent decyduje się na korzystanie z usług poradni podstawowej opieki zdrowotnej, wybiera odpowiednią pielęgniarkę POZ. Jej umiejętności i uprawnienia ściśle określa ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej oraz rozporządzenie dotyczące zakresu zadań w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Dowiedz się więcej na temat uprawnień pielęgniarki środowiskowej.

W podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) pielęgniarki wykonują kluczowe zadania, obejmujące:

  • zabiegi pielęgnacyjne,
  • wywiady środowiskowe,
  • badania fizykalne pacjentów,
  • testy diagnostyczne przy użyciu mobilnego sprzętu,
  • pobieranie próbek do badań,
  • udzielanie pierwszej pomocy,
  • podawanie leków, w tym iniekcje i wlewy dożylne,
  • zakładanie opatrunków,
  • cewnikowanie pęcherza moczowego,
  • płukanie pęcherza,
  • wlewy i wlewki doodbytnicze,
  • pielęgnacja stomii, przetok, i trudno gojących się ran (w porozumieniu z lekarzem),
  • zdejmowanie szwów,
  • inhalacje.

Samodzielne i zlecone działania pielęgniarki w POZ

Pielęgniarka może samodzielnie ordynować niektóre leki i wyroby medyczne, wystawiać recepty, z wyjątkiem leków o silnym działaniu, środków odurzających i psychotropowych. W ramach zleceń lekarskich, może również wystawiać recepty na szerszy zakres leków, skierowania na badania diagnostyczne, z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi badań wysokiego ryzyka.

Opieka nad obłożnie i przewlekle chorymi

Pielęgniarska opieka długoterminowa skierowana jest do osób potrzebujących systematycznej opieki w domu, realizowana we współpracy z lekarzem POZ. Kwalifikacja do takiej opieki wymaga spełnienia określonych kryteriów, a pielęgniarka jest zobowiązana informować o stanie zdrowia pacjenta. Wizyty odbywają się przynajmniej 4 razy w tygodniu, z możliwością wizyt w soboty i święta w uzasadnionych przypadkach.

 
Czytaj więcej   ❯
 
 

Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia

 
 
 
Najlepsze źródło informacji o dokumentacji medycznej dla każdego pracownika ochrony zdrowia!
 

Jeśli jesteś lekarzem, pielęgniarką, fizjoterapeutą lub innym pracownikiem ochrony zdrowia, to na pewno wiesz, jak ważna jest poprawnie prowadzona i aktualna dokumentacja medyczna. To nie tylko obowiązek prawny, lecz także sposób na zapewnienie ciągłości i jakości leczenia pacjentów. Ale czy wiesz, jak prowadzić dokumentację medyczną zgodnie z najnowszymi przepisami i standardami? Jak wykorzystać technologię i innowacje do ułatwienia i poprawy procesu dokumentowania procesu leczenia? Jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami i problemami związanymi z dokumentacją medyczną?

Jeśli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania, to koniecznie sięgnij po magazyn „Dokumentacja medyczna w praktyce” z dostępem do e-wydań w serwisie dokmed24.pl. To czasopismo, które dostarczy Ci niezbędnej wiedzy i porad ekspertów na temat prowadzenia dokumentacji medycznej w różnych rodzajach placówek medycznych.

W magazynie znajdziesz m.in.:

  • aktualne informacje o zmianach w prawie dotyczącym dokumentacji medycznej
  • praktyczne wzory dokumentów i formularzy używanych w ochronie zdrowia
  • przydatne e-booki i multimedia na temat dokumentacji medycznej
  • najnowsze porady i rozwiązania na temat dokumentacji medycznej w postaci papierowej i elektronicznej

Nie czekaj i zamów prenumeratę magazynu „Dokumentacja medyczna w praktyce” w specjalnej ofercie z RABATEM i PREZENTAMI już dziś! To najlepsze źródło informacji o dokumentacji medycznej dla każdego pracownika ochrony zdrowia!

 
Czytaj więcej   ❯
 
 
.
 
Webinary
 
 
 
 
 
24 kwietnia 2024 r. Bezpłatny webinar dla prenumeratorów: Skuteczny marketing: jak efektywnie i zgodnie z prawem kształtować wizerunek profesjonalnej placówki
 

24 kwietnia 2024 r. Bezpłatny webinar dla prenumeratorów: Skuteczny marketing: jak efektywnie i zgodnie z prawem kształtować wizerunek profesjonalnej placówki

BEZPŁATNY WEBINAR Z SESJĄ Q&A

TEMAT: Skuteczny marketing: jak efektywnie i zgodnie z prawem kształtować wizerunek profesjonalnej placówki

PROWADZĄCY:

Luiza Stroińska – trenerka biznesu z wieloletnim doświadczeniem w branży medyczno-farmaceutycznej.


TERMIN: 24.04.2024

 
Czytaj więcej   ❯
 
 
.
 
Wzory dokumentów do pobrania
 
 
 
 
 
Co przeanalizować przed zawarciem umowy z prawnikiem, decydując się wziąć udział w kontraktowaniu NFZ – lista kontrolna
 
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia

Lista kontrolna to narzędzie, które pomoże potencjalnemu uczestnikowi kontraktowania z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) w Polsce w przygotowaniu się do tego procesu. Jest to lista zagadnień do rozważenia, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji i przygotowaniu się do negocjacji i zawarcia umowy z NFZ, kompleksowej analizie przed zawarciem umowy z NFZ.

 
Pobierz   ❯
 
 
 
Kontrole NFZ. Obowiązki placówki medycznej i uprawnienia kontrolera – zestawienie
 
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia

Zestawienie ma na celu zwięzłe przedstawienie i uporządkowanie obowiązków oraz praw kontrolowanego podmiotu i organu lub kontrolera Narodowego Funduszu Zdrowia.

 
Pobierz   ❯
 
 

Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia

 
 
Dołącz do nas w mediach
społecznosciowych
 
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Facebook
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia LinkedIn
 
 
 
Newsletter
 
Zarządzanie
w ochronie
zdrowia
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia
 
Zarządzaj swoim kontem
 
 
 
Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem. Jeśli np. planujesz urlop, możesz ograniczyć częstotliwość wysyłek poprzez usługę "mała przerwa". Umożliwiamy Ci m.in. edycję Twoich danych osobowych, za co otrzymasz wyjątkowego, bezpłatnego e-booka. Jeśli interesują Cię również inne tematy, możesz spośród 16 kategorii tematycznych wybrać elettery, które chcesz otrzymywać.
 
 
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia
 
Przejdź do wybranej strefy
 
 
 
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Moje
dane
  Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Mała
przerwa
  Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Moje
elettery
  Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Moje
zainteresowania
 
 
 
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Zadzwoń 22 518 29 29   Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Napisz [email protected]   Obserwuj nas Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia
 
Wiedza i Praktyka sp. z o.o., ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa,
tel.: (22) 518 29 29, e-mail: [email protected]
Numer NIP: 526-19-92-256, Numer KRS: 0000098264 - Sąd Rejonowy
dla m.st. Warszawy w Warszawie,
XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Wysokość kapitału zakładowego: 200 000 zł.
Nr rejestrowy BDO: 000008579
 
Polityka prywatności   |   Regulamin   |   Reklama   |   www.wip.pl
 
 
Jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać wiadomości, wypisz się.

 

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »