Instalacje Elektryczne w praktyce

Stosowanie wyłączników różnicowoprądowych – gdzie obowiązkowe, a gdzie dobrowolne

Zobacz na stronie WWW »

ELETTER MERYTORYCZNY
Instalacje Elektryczne w praktyce

7 kwietnia 2025

 
Szanowni Państwo
 

Ochronę katodową stosuje się do zapobiegania korozji stalowych rurociągów umieszczonych w wodzie morskiej lub gruncie i zbiorników zakopywanych w ziemi (np. na stacjach paliw). O jej stosowaniu mówi m.in. rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, bazy i stacje gazu płynnego, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. z 2023 r. poz. 1707). Gdzie – w jakim gruncie – trzeba stosować ochronę katodową, jak się ją eksploatuje i jak sprawdza jej skuteczność – piszemy w najnowszym numerze „Pod napięciem”.

Pozdrawiam serdecznie, Wiesław Waliszewski,
Redaktor „Instalacji elektrycznych w praktyce”

 
 

Ostatni moment! Odbierz swój pakiet testowy! »

Instalacje Elektryczne w praktyce

 

Jak działa ochrona elektrochemiczna metali

Ochronę elektrochemiczną obiektów pogrążonych w gruncie stosuje się w połączeniu z powłokami izolacyjnymi. Zadaniem ochrony elektrochemicznej jest zahamowanie procesów korozyjnych w miejscach uszkodzenia powłok izolacyjnych, a w każdym razie ograniczenie szybkości korozji poniżej 0,01 mm/rok. Zewnętrzne powierzchnie stalowych zbiorników i rurociągów zagłębionych w gruncie zabezpiecza się powłokami izolacyjnymi na całej powierzchni. Powłoki izolacyjne są elementami ochrony biernej, a współpracująca z nimi ochrona elektrochemiczna jest elementem czynnej ochrony przeciwkorozyjnej.

Ochrona elektrochemiczna jest oparta na celowej zmianie potencjału elektrodowego metalu w celu ograniczenia, a nawet zatrzymania procesów korozyjnych. Rozróżnia się dwa sposoby ochrony elektrochemicznej w zależności od kierunku przesuwania potencjału chronionego metalu:

  • ochronę katodową, w której potencjał elektrochemiczny chronionego metalu przesuwa się w kierunku elektroujemnym, oznacza to hamowanie procesu utleniania,
  • ochronę anodową, w której potencjał elektrochemiczny chronionego metalu przesuwa się w kierunku elektrododatnim w celu utworzenia trwałej fazy termodynamicznej. W przypadku żelaza jest nią tlenek żelaza. Aby utrzymać trwały poziom pasywacji metalu, stosuje się prądowe podtrzymanie procesu anodowego.

W praktyce szersze zastosowania znajduje metoda ochrony katodowej, zwłaszcza podziemnych obiektów stalowych, takich jak rurociągi i zbiorniki. Ochrona katodowa ma następujące zalety:

  • wysoką skuteczność ochronną (nawet do 100%),
  • możliwość ochrony dużych powierzchni bez powłoki zewnętrznej lub z powłoką uszkodzoną w środowiskach o różnej rezystywności,
  • możliwość kontrolowania i regulacji prądu polaryzacji,
  • możliwość automatyzacji.

Ochrona katodowa jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony przed korozją. Rozróżnia się dwa sposoby ochrony katodowej:

  • ochronę katodową za pomocą anod galwanicznych,
  • ochronę katodową z zewnętrznym źródłem zasilania.

Źródłem prądu polaryzacji katodowej może być zewnętrzne źródło prądu lub ogniwo korozyjne złożone z katody w postaci konstrukcji chronionej i pomocniczej elektrody, tzw. anody galwanicznej zagłębionej w gruncie o potencjale elektrochemicznym ujemnym w stosunku do potencjału konstrukcji chronionej (tabela 1).

inż. Michał Świerżewski, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Specjalista w zakresie instalacji elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym. Wieloletni biegły sądowy ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego i przeciwwybuchowego instalacji elektrycznych.

 

W najnowszym numerze „Pod Napięciem”

Ograniczniki przepięć i ich nadzorowanieW najnowszym numerze „Pod Napięciem”

Sądy o przyłączach elektrycznych

Wykaz wybranych nowych Polskich Norm

Ochrona katodowa stalowych zbiorników i rurociągów

Przydomowe elektrownie wiatrowe

Klasyfikacje modułów fotowoltaicznych według PN-EN IEC 61730

 

W Portalu Elektryka: Stosowanie wyłączników różnicowoprądowych w instalacjach mieszkaniowych i przemysłowych. Gdzie są koniecznością, a gdzie ich użycie jest dobrowolne?

Wyłączniki różnicowoprądowe (RCD – Residual Current Devices) stanowią jedno z kluczowych zabezpieczeń w nowoczesnych instalacjach elektrycznych. Ich głównym zadaniem jest ochrona ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym oraz zapobieganie pożarom spowodowanym prądami upływowymi.

Czytaj więcej »

 
 

Korzystaj z ponad 250 narzędzi elektrycznych! Wypróbuj już teraz! »

Instalacje Elektryczne w praktyce

 

Przeglądy eksploatacyjne ochrony katodowej

Instalacje ochrony katodowej podlegają okresowym przeglądom i zabiegom konserwacyjnym w terminach określonych w instrukcji eksploatacji. Ocena skuteczności zastosowanej ochrony składa się z dwóch części: przeglądów dostępnych części instalacji, np. stacji ochrony katodowej i pomiarów kontrolnych. Drugą częścią przeglądu są pomiary parametrów instalacji, mających wpływ na skuteczność ochrony...

Czytaj więcej »

 

Instalacje Elektryczne w praktyce

 
 
 
 
Elettery
 
 

Zarządzaj swoim kontem:

Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem.

 

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »